Jak wzmocnić stary dach? – 3 sposoby, które Cię zaskoczą

Kiedy wprowadzamy się do starego domu, najczęściej musimy wzmocnić dach. Nierzadko również nie jest to jedyna rzecz, którą w kupionym budynku trzeba naprawić. Z uwagi na to, że położenie dachu to bardzo kosztowna inwestycja, która nie zamyka się jedynie na zakupie poszycia, lepiej wiedzieć, jak skutecznie wzmocnić stare zadaszenie, by nie wydać wszystkich oszczędności i móc wykończyć resztę mieszkania.

Dokładne oględziny zadaszenia

Pierwsza rzecz, którą powinniśmy wykonać, to sprawdzić stan dachu. Najlepiej zacząć od poddasza – jeśli jest. Tam od razu rzuci nam się w oczy stan więźby i to czy dach był odpowiednio ocieplony, i czy nie przecieka. Smugi na ścianach lub napuchnięta podłoga to oznaki, że naprawa poszycia jest konieczna i lepiej dokonać jej niezwłocznie. Jakie zadaszenie jest najbardziej podatne na usterki? Niekonserwowana dachówka ceramiczna lub gont psują się najczęściej. Czasami nawet starego typu blachodachówka potrafi przeciekać lub pękać. Jakość dachu nie zawsze zależy więc od materiału, ale i od powłok, które znajdują się na naszym pokryciu.

Naprawa dachu niskim kosztem

Najłatwiej i najtaniej jest wymienić dach, na którym leży blacha trapezowa albo właśnie blachodachówka. Wystarczy po prostu ściągnąć zepsute moduły blachy lub arkusze – w zależności od typu pokrycia – i na ich miejsce założyć nowe. Jednak w starych domach po ściągnięciu jednego kawałka dachu okazuje się, że i więźba jest do wymiany. Kiedy ruszymy jedno, psuje się drugie, dlatego lepiej – od momentu decyzji o zakupie używanego domu – przygotować się na dodatkowe, niemałe koszty jego renowacji.

Wzmocnienie starego dachu

W sytuacji, gdy wymiany wymagają tylko poszczególne moduły naszego zadaszenia, warto po skończeniu montażu nowych, cały dach powlec specjalnym impregnatem. Możemy kupić go prosto od producenta lub zamówić dekarza, który zna się na tym i wykona to fachowo. Pamiętajmy, że ważna jest wymiana rynien, gąsiora i ocieplenie dachu. Kiedy okaże się, że może zabraknąć nam funduszy, zdecydujmy się, np. na pokrycie, które stanowić będzie tania blacha trapezowa. Wtedy koszty spadną, ponieważ najdroższy zazwyczaj jest materiał na sam dach, a nie narzędzia do wykończenia go.

Dodaj komentarz