Jazda wózkiem widłowym – o czym należy pamiętać?

jazda-wozkiem-widlowym

Kierowanie wózkiem widłowym znacznie różni się od prowadzenia samochodu. Wiąże się też z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ładunku, współpracowników i innych osób przebywających w pobliżu. O czym trzeba pamiętać podczas jazdy wózkiem widłowym? Jakie dobre nawyki warto wypracować, rozpoczynając pracę jako operator wózka widłowego? Dowiedz się więcej!

Zanim wsiądziesz do wózka widłowego

Stan techniczny wózka widłowego decyduje o Twoim bezpieczeństwie. Dlatego, zanim rozpoczniesz pracę z wózkiem, należy sprawdzić, w jakiej jest kondycji. Szczególnej uwagi wymagają te części i układy, które bezpośrednio odpowiadają za utrzymanie kontroli nad ładunkiem, sterowanie oraz widoczność wózka.

Należy codziennie poświęcić kilka chwil, żeby sprawdzić: sprawność hamulcówszczelność przewodów hydraulicznych i pneumatycznych, ciśnienie w oponach, oświetlenie, sygnał dźwiękowy, dźwignie podnoszenia i przechyłu masztu, poziomy oleju i paliwa, temperaturę cieczy chłodzącej.

Co do sprawności wózka należy upewnić się szczególnie wtedy, gdy z jednego pojazdu korzystają różni operatorzy!

Co zrobić, gdy wózek okaże się niesprawny? Przede wszystkim nie pracuj na nim! Zgłoś usterkę przełożonemu i dopilnuj, aby nikt inny nie korzystał z tego pojazdu do czasu naprawy. Jeśli osobiście zarządzasz wózkami widłowymi, skontaktuj się z serwisem wyspecjalizowanym w naprawie wózków widłowych, np. IPZ i do czasu naprawy wycofaj pojazd z użytku.

Gdy już jedziesz wózkiem widłowym – na co szczególnie uważać?

Nieumiejętne lub zbyt odważne poruszanie się wózkiem widłowym jest bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać. Operator wózka musi uważać przede wszystkim na dwie rzeczy – ładunek oraz swoje bezpośrednie otoczenie.

Ładunek umieszczony na wózku nie może przekraczać maksymalnego udźwigu konkretnego pojazdu. Powinien spoczywać stabilnie, nie chwiać się podczas jazdy. Nie może być też załadowany na widły wózka jakkolwiek. Dążymy do równomiernego rozkładu masy ładunku i tego, aby przewożony towar nie zahaczał o elementy otoczenia.

Operator wózka widłowego musi stale śledzić otoczenie, a szczególnie inne osoby i wózki poruszające się w pobliżu. Osoba taka musi mieć nie tylko odpowiednie uprawnienia, ale też pewne predyspozycje, przede wszystkim:podzielną uwagę, umiejętność skupieniaopanowanie wyobraźnię przestrzenną.

Czego nie wolno operatorowi wózka widłowego?

Aby jazda wózkiem widłowym była bezpieczna, operator musi pamiętać o kilku zasadach. Są wśród nich zarówno nakazy, jak i zakazy. Operator wózka widłowego nie może:

  • Podnosić ładunku przy użyciu jednego z wideł.
  • Przewozić osób trzecich.
  • Rozpędzać wózka widłowego do prędkości zagrażającej jemu lub osobom w otoczeniu i ładunkowi. Prędkość powinna być dostosowana do warunków, przede wszystkim nawierzchni, pogody i tego, co znajduje się w otoczeniu. Za maksymalną prędkość rozwijaną przy długich prostych odcinkach bez przeszkód uważa się ok. 18 km/h. Przy ograniczonej widoczności, w miejscach, gdzie przebywają ludzie, może ona spaść nawet do 3 km/h.

Dodaj komentarz