Na jakie cele można wykorzystać pieniądze z pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw?

team-spirit-207319_640Założenie własnej firmy często wiąże się z dopełnieniem licznych formalności oraz inwestycji sporej ilości pieniędzy. Czy po starcie firmy jest łatwiej? Niekoniecznie, w końcu dzisiaj nie wystarczy otworzyć kawiarni czy warsztatu i oczekiwać tłumu klientów.

Jeżeli trafiliśmy na niszę i jako jedyni działamy w mieście w określonej dziedzinie to mamy ogromne szczęście, ale najczęściej musimy liczyć się z obecnością konkurencji. Główną zasadą, której przestrzeganie pozwoli nam się utrzymać i odnieść sukces jest ciągły rozwój firmy, odpowiedź na kolejne potrzeby klientów, dobry wizerunek i społeczna odpowiedzialność biznesu, na którą składa się m.in. uczciwe zatrudnienie pracowników i troska o środowisko.

Tego typu inwestycje wiążą się najczęściej z dużymi kosztami, którymi nie zawsze w danej chwili dysponujemy. Popularnym wśród przedsiębiorców sposobem na szybki zastrzyk gotówki okazuje się pożyczka. Wystarczy dopełnienie wszystkich formalności i przedstawienie odpowiedniego celu, na który chcemy przeznaczyć pieniądze. Bo, jak się okazuje, wsparcia finansowego dla firmy nie uzyskamy na wszystko, na co tylko chcemy.

– Szybkie pieniądze są często konieczne dla mikro i małych firm, nie tylko ze względu na rozbudowę i ogólny rozwój przedsiębiorstwa w dosłownym tego słowa znaczeniu. Istnieje szereg życiowych sytuacji, w której możemy się znaleźć, które mogłyby poprawić naszą sytuację na rynku, ale nie stać nas na ich realizację: pomysł na ciekawy projekt, duże zamówienie albo intratna umowa z ważnym kontrahentem.

Czasami nie możemy się ich podjąć tak jakbyśmy chcieli, bo zwyczajnie nas na to nie stać. – stwierdza specjalista TISE S.A., grupy banku Credit Cooperatif specjalizującej się w pożyczkach dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – Pożyczka to wtedy najlepsze rozwiązanie, które charakteryzuje szybkość i prostota w załatwianiu formalności. Jednak w tym wszystkim warto pamiętać, że pieniądze możemy dostać tylko po przedstawieniu odpowiedniego celu doradcy oraz we wniosku o pożyczkę. – dodaje.

Przeznaczenie dofinansowania jest istotnym elementem ubiegania się o wsparcie. We wniosku składanym w pierwszej kolejności musimy podać cel – najczęściej chodzi o konkretne wyszczególnienie kosztu każdego zakupu, jakiego dokonamy za uzyskane pieniądze (opisy sprzętów oraz ich cena) lub opis projektu, który chcemy z udziałem tych pieniędzy zrealizować. To indywidualna kwestia, zależna od branży w jakiej działamy – dla niektórych firm zakup najlepszej jakości elektroniki może być konieczny, a dla innych już nie. Celem pożyczki może być każda inwestycja bezpośrednio związana z firmą, z jej rozwojem i poprawą pozycji na lokalnym rynku.

Wsparcie uzyskamy zatem na zakup lub modernizację obiektów produkcyjno-usługowo-handlowych, zakup maszyn (zarówno nowych jak i używanych), wyposażenia lokali, urządzeń oraz środków transportu na rzecz realizowanego przedsięwzięcia. Niektóre inicjatywy i programy przewidują pożyczkę dla firm „pod kontrakt” tzn. na rzecz realizacji ważnej umowy z dużym klientem lub „pod projekt”, która zapewnia wsparcie dla ciekawego pomysłu, na którego realizację nie mamy środków.

Na co z pewnością nie dostaniemy pożyczki? W pierwszej kolejności – nie możemy uzyskanymi pieniędzmi pokryć kosztów zadłużeń oraz wszelkiego rodzaju zobowiązań publiczno-prawnych (ZUS, US). Nie możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie na samochód do prywatnego użytku lub remont domu czy mieszkania (inna sprawa, jeżeli wykażemy, że taka inwestycja jest konieczna dla rozwoju firmy).

Pożyczka to prosty sposób na uzyskanie pieniędzy w szybki sposób i na dogodnych warunkach, często dopasowanych pod indywidualne potrzeby klienta. Odpowiednie przedstawienie ważnej dla firmy inwestycji może nas znacznie przybliżyć do pozytywnego rozpatrzenia wniosku, a tym samym realizacji marzeń związanych z rozwojem biznesu.

Dodaj komentarz