Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – co je różni?

Instalacje fotowoltaiczne możemy oglądać coraz częściej – są chętnie wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorców, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. Chociaż popularność fotowoltaiki coraz bardziej rośnie, to jednak wciąż się zdarza, że jest ona mylona z kolektorami słonecznymi. Dlatego, zanim postanowimy spróbować któregoś z tych rozwiązań, zdecydowanie warto poznać je nieco bliżej.

Jak działają kolektory słoneczne?

Pod względem wyglądu i samego źródła pozyskiwania energii kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne mogą być do siebie łudząco podobne. Diametralnie różnią się jednak pod względem działania. Kolektory, czerpiąc ze słońca, przetwarzają zdobytą w ten sposób energię w ciepło. To z kolei, pod postacią niezamarzającego płynu, zostaje dostarczone wgłąb budynku, co umożliwia ogrzewanie pomieszczeń oraz wody.

Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, możliwe jest powstanie nadwyżki energii. Nie można jej sprzedać ani zmagazynować, wprost przeciwnie – należy ją zużyć, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do przegrzania kolektorów i ich uszkodzenia.

Panele fotowoltaiczne – zalety

Fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną do tego, by wytwarzać prąd. Najpierw panele przetwarzającą promienie słoneczne na prąd stały dzięki elektronom, a następnie, poprzez inwerter solarny, zostaje on przekształcony na prąd stały. Dzięki temu możliwe jest zasilenie energią elektryczną wszystkich sprzętów znajdujących się we wnętrzu budynku.

Powstała w wyniku pracy paneli fotowoltaicznych energia w zupełności wystarcza do pokrycia zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego, a także dużego przedsiębiorstwa – oczywiście przed montażem dobierana jest moc oraz liczba samych paneli. Jeśli powstanie nadwyżka prądu, np. w czasie letnich, słonecznych miesięcy, to można skorzystać z niej zimą, gdy znacznie trudniej o dostęp do słońca. Nadmiar energii można także sprzedać, w związku z czym fotowoltaika umożliwia  pozyskanie dodatkowego źródła dochodu.

Zanim więc postanowimy skorzystać z alternatywnego źródła pozyskiwania energii, trzeba się zastanowić, które rozwiązanie jest dla nas najbardziej korzystne.