Jakich wkrętów używać do blachodachówki?
Pod wieloma względami to właśnie blachodachówka jest idealnym rozwiązaniem na dach domu jednorodzinnego: estetyczna, wytrzymała, lekka, odporna na czynniki zewnętrzne, a do tego prosta do zamontowania. Żeby jednak rzeczywiście dobrze wywiązywała się ze swojego zadania, podczas mocowania arkuszy należy zwrócić uwagę na wszystkie najważniejsze elementy. Jednym z nich jest dobór odpowiednich wkrętów.
Przykręcanie blachodachówki
Poprawny montaż blachodachówki wbrew pozorom nie należy do skomplikowanych, co dodatkowo ułatwia jej niewielka waga. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i znajomości podstawowych narzędzi, możemy nawet zrobić to sami.
Jeśli faktycznie uznaliśmy, że blachodachówka to najlepsze rozwiązanie na nasz dach, powinniśmy się zaopatrzyć we wszystko, co najpotrzebniejsze. Podstawową częścią wyposażenia będą tutaj wkręty. W przypadku dachu z blachy zdecydowanie poleca się wykorzystanie wkrętów samowiertniczych, zwanych również farmerskimi. Są one wyposażone w gumową uszczelkę, dzięki której powierzchnia będzie nie tylko solidna, ale także doskonale uszczelniona. Oczywiście blachodachówka sama w sobie nie pochłania wilgoci i tworzy barierę, która nie dopuszcza do jej przesiąkania. Dlatego warto zastosować wkręty, które nie obniżą tych właściwości.
Ile wkrętów potrzeba do blachodachówki?
Wybierając wkręty, które posłużą nam do montażu arkuszy blachy, istotna jest także ich liczba. Jedno pudełko wkrętów farmerskich liczy zazwyczaj 250 sztuk, z kolei w przypadku blachodachówki będziemy potrzebować od 6 do 9 wkrętów na 1 m², dlatego dość łatwo wszystko obliczyć, jeśli tylko znamy parametry naszego dachu. Pamiętajmy jednak, by dokupić dodatkowe wkręty, jeśli przy pomocy blachy zamierzamy też wykonać inne elementy, np. obróbkę komina.
Nie bez znaczenia są rozmiary samych wkrętów. Ich długość do podłoża drewnianego powinna wynosić 35 mm, z kolei do podłoża metalowego – jeśli przykładowo więźba dachowa została wykonana ze stali – 25 mm.
O samej blachodachówce można też poczytać na https://pokrycia.pl.