Leasing czy wynajem dźwigów – co wybrać?
Zastanawiasz się, w jaki sposób najkorzystniej sfinansować żuraw budowlany? Rozważasz zarówno leasing i kredyt, jak i wynajem krótko-, średnio- lub długoterminowy? Sprawdź, którą opcję finansowania warto wybrać.
Gotówka, kredyt i leasing – dlaczego nie zawsze jest to opłacalne?
Rzadko kiedy firmy budowlane, usługowe czy działające w sektorze przemysłowym decydują się na zakup drogiego sprzętu za gotówkę. Taka forma zakupu, choć zdecydowanie najtańsza i najprostsza, niesie za sobą wiele następstw. O wiele częściej przedsiębiorstwa wybierają wynajem dźwigów.
Inwestycja za gotówkę znacząco zaburza płynność finansową i powoduje zamrożenie ogromnej ilości kapitału firmy. Poza tym zaburza ona zdolność kredytową przedsiębiorstwa oraz naraża je na problemy związane z kondycją budżetu operacyjnego, ograniczając możliwości pozostałych inwestycji niezbędnych do rozwoju firmy.
Kredyt pozwala ograniczyć zaburzenie płynności finansowej. Należy jednak pamiętać, że nierzadko banki i instytucje finansowe utrudniają wzięcie kredytu, a sama procedura obwarowana jest skomplikowaną i złożoną papierologią. Poza tym kredyt wpływa na zdolność kredytową firmy i ze względu na tarczę podatkową, nie jest tak korzystny, jak leasing.
Leasing operacyjny i finansowy są jednym z bardziej elastycznych sposobów finansowania żurawi. Taka forma finansowania zapewnia optymalizację podatkową i pozwala łatwo dostosować okres spłaty i wysokość rat do potrzeb firmy. Niemniej, decydując się na leasing, należy pamiętać, że przedmiot leasingu musi być regularnie spłacany – również poza sezonem i w okresach, w których żuraw nie będzie na siebie zarabiał.
Wynajem dźwigów – świetna alternatywa dla leasingu i kredytu
Wynajem dźwigów to coraz popularniejszy sposób na korzystne, opłacalne i elastyczne finansowanie dostępu do nowoczesnych dźwignic. Firmy mogą skorzystać z wynajmu długoterminowego – gdy zamierzają eksploatować sprzęt przez cały rok, lub z wynajmu krótkoterminowego – gdy potrzebują specjalistycznego urządzenia transportu bliskiego do konkretnego zadania.
Wynajem dźwigu pozwala zmaksymalizować korzyści podatkowe, a także łatwo dopasować okres wynajmu i wysokość opłaty abonamentowej do sezonowości branży oraz specyficznych potrzeb firmy. Co więcej, dzięki wynajmowi przedsiębiorstwo uzyskuje dostęp do najnowocześniejszego sprzętu, co pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne i zapewnić możliwie jak największą wydajność pracy. Wynajem jest również łatwy w księgowaniu, generuje bowiem stałe i transparentne comiesięczne koszty. Pozwala to firmom łatwiej planować budżety i decydować o finansowej przyszłości przedsiębiorstwa. Z tego też względu wynajem dźwigów stanowi opłacalną i korzystną alternatywę zarówno dla kredytu, jak i leasingu maszyn budowlanych.