Rodzaje lamp – które sprawdzą się w jakim pomieszczeniu?

top_nastrojowe_oswietlenieKiedy nie możemy cieszyć się naturalnym światłem zza okna, musimy poprzestać na świetle sztucznym, które zawdzięczamy różnego rodzaju lampom. Dobre oświetlenie to bardzo ważna sprawa, dlatego powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie lampy będą dawały nam niezbędną ilość światła, a jednocześnie pasować będą do wystroju naszego mieszkania.

Salon i jadalnia

Teoretycznie światło w jadalni i salonie nie jest aż tak ważnym elementem – nie są to pomieszczenia, w których pracujemy lub nadzwyczajnie wytężamy wzrok. W przypadku jadalni większość czasu spędzamy przy stole, w przypadku salonu – np. przy ławie, która jest zazwyczaj ustawiona naprzeciw kanapy. Jaka lampa będzie najlepsza do obu tych pomieszczeń? Specjaliści polecają lampę kloszową, którą można powiesić nad stołem. Dzięki temu światło będzie lekko rozproszone, a przede wszystkim nie będzie razić siedzących. Zazwyczaj w tego rodzaju lampach nie montuje się żarówek o dużej mocy; światło ma za zadanie jedynie oświetlić potrawy czy napoje znajdujące się na stole lub ławie. Najlepiej, jeśli lampa posiada regulowaną wysokość – zawiesza się ją na wysokości od 50 co 80 cm nad blatem, w zależności od jego wymiarów.

Lampa do sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy pierwsze i ostatnie chwile naszego dnia, dlatego powinniśmy zadbać o to, by był to pokój jak najbardziej nam przyjazny. Do zbudowania takiego klimatu wnętrza potrzebna nam będzie również odpowiednio dobrana lampa lub małe, dekoracyjne iluminacje. W przypadku sypialni najlepiej sprawdzą się małe lampy, które można ustawić na szafkach obok łóżka, a także punktowe światełka, zamontowane na przykład w ścianie. Dobrym rozwiązaniem będą również kinkiety i wszelkiego rodzaju modele z półprzezroczystymi kloszami, które zapewnią przyjemną, ciepłą barwę światła. Jeśli jesteśmy miłośnikami książek lub zdarza nam się pracować do późna na laptopie, to powinniśmy pomyśleć o lampach z regulowanym kątem padania promienia, a także możliwością zmiany natężenia światła.

Kuchnia i pokoje dzienne

W przypadku kuchni można byłoby założyć, że – tak jak w jadalni i salonie – dobrze sprawdzi się lampa kloszowa, zawieszona nad stołem. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ale raczej wyłącznie jako jedno z kilku źródeł światła; należy pamiętać, że to w kuchni powstają potrawy i osoby gotujące powinny mieć maksymalnie doświetlone blaty. W tym celu warto zastosować światło punktowe, zlokalizowane kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnią roboczą. Jeśli jednak chodzi o pokoje dzienne, lampy to już zupełnie odrębna kwestia. Ważne, by emitowane przez nie światło było możliwie jak najbardziej jasne, o średnim natężeniu – w takich warunkach jesteśmy najbardziej ożywieni.

Dobór odpowiednich lamp powinien być uzależniony od rodzaju pomieszczenia. W salonie i jadalni, gdzie spotykamy się z najbliższymi, spożywamy wspólne posiłki i rozmawiamy, priorytetem jest miękkie, niezbyt intensywne oświetlenie, które nie będzie razić pozostałych domowników. W przypadku kuchni i sypialni dużą rolę może odegrać sprytnie rozmieszczone oświetlenie punktowe.

Dodaj komentarz