Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego systemu lub aplikacji

Czym są testy penetracyjne aplikacji i systemów?

Testy penetracyjne to nic innego jak etyczny hacking czyli kontrolowane włamanie. Dzięki temu specjaliści mogą ocenić zabezpieczenia infrastruktury informatycznej czy danej aplikacji. Specjalistyczna firma dokonuje włamania do danej sieci czy systemu dokładnie w taki sam sposób jak robią to osoby, które mają na celu wykorzystanie zdobytych danych w niechlubnych celach. 

Dzięki takim testom osoby przeprowadzające je są w stanie realnie ocenić zabezpieczenia oraz to czy posiadają one lukę lub nieprawidłową konfigurację. To podstawa do oceny stanu rzeczy ale także potencjalnych zagrożeń. System IT to stały rozwój sytuacji, w tym wypadku warto pamiętać, że raz ustanowione zabezpieczenia nie chronią na zawsze.

Końcowy etap testu to postawienie oceny i oznaczenie słabych punktów i krytycznych błędów. To także sposób na określenie kolejności zadań w celu doprowadzenia do prawidłowego funkcjonowania aplikacji czy danego systemu informatycznego. Dzięki testowi dowiesz się jakie środki bezpieczeństwa są najbardziej potrzebne oraz w jakim miejscu są one niezbędne. 

Testy penetracyjne – sposób na ochronę przed włamaniem i wyciekiem informacji

Wiele osób zastanawia się jaki jest sens przeprowadzania takich testów, a należy podkreślić, że są one bardzo potrzebne. Przede wszystkim ze względów finansowych. Naruszenie polityki bezpieczeństwa zawsze wiąże się ze stratami finansowymi, jeżeli nie bezpośrednimi, to takimi, które wynikają z utraty reputacji firmy czy jej zagrożenia. To z kolei przekłada się na opinię klientów. Bardzo łatwo ją stracić, natomiast ciężko odbudować. Może prowadzić to także do bezpośrednich strat związanych z nałożeniem kar czy grzywny na daną firmę.

Warto także podkreślić, że nowoczesna technologia postępuje w takim tempie, że duże firmy czy instytucje mogą mieć poważny problem z zapobieganiem naruszeniom, właśnie ze względu na stale nowe sposoby omijania zabezpieczeń. Wiele z nich uważa, że raz założona, skuteczna ochrona, to stabilne zabezpieczenie. Niestety nie. Stale pojawiają się nowe utrudnienia czy słabe punkty firmy. Jest to swojego rodzaju proces, a takie testy penetracyjne są w stanie zabezpieczyć przed dużymi stratami. Wyniki testowania stanowią jasną ocenę sytuacji oraz pomogą w stworzeniu planu postępowania dla firmy. Pomogą także ocenić zagrożenia bezpieczeństwa właśnie pod kątem ważności. Dzięki temu specjaliści, którzy mają doświadczenie w dziale IT są w stanie uszeregować naprawy i znaleźć odpowiednie metody do konkretnych zadań.