Do czego służy magazyn wysokiego składowania

building-70169_1920

Magazyny wysokiego składowania, czyli specjalistyczne regały wielokondygnacyjne, to wyposażenie stosowane w nowoczesnych halach o wysokości ponad 12 metrów. Magazyny tego typu pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni i bardziej efektywne przechowywanie towarów.

Co to jest hala wysokiego składowania?

Hale wysokiego składowania to nowoczesne budynki magazynowe. Ich pomieszczenia są znacznie wyższe niż w tradycyjnych halach magazynowych. Wykorzystują też bardziej zaawansowane technologie, na przykład magazyn wysokiego składowania z wąskimi korytarzami i w pełni zautomatyzowane systemy pracy. O hali wysokiego składowania mówimy, kiedy wysokość budynku przekracza 12 metrów. Niektóre hale osiągają nawet 60 metrów wysokości. Wyższa powierzchnia użytkowa pozwala na bardziej efektywne składowanie towarów i lepsze wykorzystanie kubatury budynku. Ma to szczególne znaczenie na terenach, gdzie ceny gruntów są wysokie. Drastycznie rosnące ceny parceli sprawiają, że inwestorzy coraz częściej wybierają hale wysokiego składowania, głównie ze względu na oszczędności. Do zbudowania takiej hali wystarczy średniej wielkości działka inwestycyjna, dzięki czemu jest to rozwiązanie tańsze niż postawienie tradycyjnej hali wielkopowierzchniowej. Argumentem przemawiającym za budowaniem wysokich hal jest także lepsze wyposażenie techniczne i zwiększone bezpieczeństwo.

Technologie przechowywania towaru w halach wysokiego składowania: magazyny

Podstawowym wyposażeniem hali wysokiego składowania są magazyny specjalnie dostosowane do budynków tego typu. Najnowocześniejsze magazyny wysokiego składowania mogą nawet stanowić konstrukcję nośną hali – regały są wówczas nierozłącznie związane z dachem i ścianami budynku. Częściej spotyka się jednak magazyny w postaci wielokondygnacyjnych regałów. Przejścia pomiędzy nimi są wąskie, co pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni. Obsługa regałów wysokiego składowania odbywa się za pomocą wózków widłowych i wózków do komisjonowania poruszających się tylko po wyznaczonym torze. Dzięki temu pracownicy nie znajdują się w przejściach. Największe zalety tego typu magazynów to:

  • maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej,
  • bezpieczeństwo osób pracujących w hali,
  • większa efektywność przy dużej liczbie towarów.

Dodaj komentarz