Malowanie powierzchni metalowych: o czym nie można zapomnieć?

top_farby_do_metaluOdświeżanie metalowych powierzchni nie jest niczym skomplikowanym, jeśli tylko odpowiednio dobierze się farby i zwróci uwagę na kilka istotnych zabiegów. Zardzewiała balustrada tarasu, skorodowane ogrodzenie, nadgryzione zębem czasu metalowe detale – wszystko to może odzyskać świeżość i estetyczny wygląd dzięki starannemu pomalowaniu.

Przygotowanie powierzchni

Kluczem do sukcesu, w przypadku malowania skorodowanej powierzchni metalowej, jest gruntowne oczyszczenie jej przed pokryciem farbą. W innym przypadku świeża warstwa zacznie złuszczać się i kruszyć wraz z pozostałościami poprzednich farb. Aby skutecznie oczyścić metal, potrzebne są szczotka druciana oraz papier ścierny, który posłuży do zmatowienia powierzchni, co zwiększy jej przyczepność. W celu usunięcia tłuszczu zastosować należy benzynę ekstrakcyjną lub inny rozpuszczalnik – rdzy pozbędziemy się dzięki preparatom odrdzewiającym oraz mechanicznemu czyszczeniu wspomnianą już szczotką drucianą. Aby zapobiec postępowaniu procesu korozji, należy zastosować odpowiedni podkład. Farby antykorozyjne zabezpieczą powierzchnię malowanego przedmiotu i usuną pozostałości rdzy, których nie udało się doczyścić uprzednio. Kupując podkład antykorozyjny warto zwrócić uwagę, czy będzie współgrał z emulsją dekoracyjną. W bogatej ofercie sklepów budowlanych dostępne są także farby typu dwa w jednym: dekoracyjne emulsje o właściwościach antykorozyjnych; dzięki nim unikniemy konieczności wcześniejszego malowania metalu podkładem.

Wybór farby

Farby do metalu to bardzo pojemne sformułowanie, pod którym kryje się kilka kategorii produktów. Cechą różnicującą poszczególne emalie jest przede wszystkim rodzaj zastosowanego rozpuszczalnika – poza tym, odmienne być mogą także szybkość schnięcia i odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych (zobacz, jakie właściwości posiada emalia do metalu z Castoramy). Jak już wspomniano wyżej, nie bez znaczenia jest prawidłowy dobór podkładu antykorozyjnego i farby dekoracyjnej. Wśród emalii do metalu wyróżnić możemy między innymi farby alkidowe, nadające się do wszystkich metali – są one trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Do żelaza oraz stali świetnie nadają się farby alkidowo-uretanowe. Stal, stal ocynkowaną oraz żeliwo dobrze jest pokryć emalią chlorokauczukową lub poliuretanową. Ostatni rodzaj to farby poliwinylowo-akrylowe; sprawdzą się w przypadku stali ocynkowanej, aluminium oraz miedzi. Każdy z wymienionych rodzajów farb dostępny jest w kilku lub kilkunastu kolorach. Najpopularniejszym sposobem wykończenia powierzchni metalowych jest połysk. Bardzo eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie farb matowych lub półmatowych, niezwykłą fakturę nadamy powierzchni używając farby tworzącej efekt młotkowania.

Jak i czym malować?

Do malowania metalu potrzebne są pędzle i wałki. Trudno dostępne powierzchnie pokryć można farbą za pomocą pistoletu natryskowego. Zabierając się do pracy warto zapoznać się ze wskazaniami producenta – znajdziemy w nich informację o przygotowaniu farby, czasie schnięcia, odpowiedniej temperaturze do pracy.

Aby długo cieszyć się efektami odświeżania skorodowanych przedmiotów metalowych, należy odpowiednio dobrać farbę, starannie oczyścić powierzchnię, przygotować ją za pomocą podkładu oraz dokładnie pomalować, przestrzegając zaleceń producenta.

Dodaj komentarz