Wdrażanie automatyki do zakładu produkcyjnego

gear-192875_640Czy tego chcemy, czy nie, maszyny coraz częściej zastępują nas w różnych procesach produkcyjnych. Wykorzystuje się je nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale czasem także w drukarniach i innych miejscach, których właściciele dochodzą do wniosku, że maszyna może wykonać coś lepiej, a przede wszystkim szybciej od zwykłego pracownika. Samo wdrażanie automatyki do zakładu produkcyjnego nie jest jednak takie łatwe i wymaga cierpliwości, a przede wszystkim wiedzy.

Istota automatyki przemysłowej

Zautomatyzowanie produkcji jest jednym z procesów, wchodzących w skład jej optymalizacji. Dlaczego jest on taki trudny? Przede wszystkim należy pamiętać, że nawet jeśli posiadamy nowoczesne i odpowiednio zaprogramowane maszyny, wykonujące prace, jakie wcześniej były powierzane pracownikom, to kluczem do sukcesu jest umiejętne wykorzystanie zasobów, które posiadamy. Automatyzacja produkcji na pewno usprawnia pracę. Jednak niektóre maszyny, dedykowane do prac, jakich od nich oczekujemy, nie są dostępne w sklepach czy zakładach. Często trzeba je najpierw zaprojektować, wykonać, a potem odpowiednio zaprogramować, aby wykonywały działania, których od nich oczekujemy. Tymi wszystkimi procesami zajmuje się profesjonalnie firma Progster. To stosunkowo nowe przedsiębiorstwo, powstałe na początku 2010 roku, działające w branży budowy maszyn specjalnych i programowania PLC.

Wdrażanie automatyki

Pierwszym etapem, który umożliwia zastosowanie odpowiednich maszyn w zakładzie produkcyjnym, jest oczywiście złożenie zamówienia i zaprojektowanie sprzętu. Ten proces powinien zostać wykonany przez doświadczonych inżynierów. Następnie realizuje się projekt zgodnie z założeniami i przeprowadza testy produkcyjne. Firma nie może oddać klientowi maszyny, która nie działa poprawnie i nie została wcześniej przetestowana, nawet jeśli zbliża się termin zakończenia produkcji. Kiedy sprzęt zostaje dostarczony do klienta, zaczyna się proces wdrażania.

Przede wszystkim, kiedy już maszyna produkcyjna zostanie ustawiona na swoim miejscu, ważne jest wytłumaczenie jej działania. Dzięki temu pozwoli to na późniejsze jak najlepsze wykorzystanie posiadanych zasobów oraz sprzętu. Trzeba więc przeszkolić pracowników, którzy będą obsługiwali maszyny. Co prawda powstały one właśnie po to, aby nie angażować dodatkowej siły produkcyjnej, jednak mimo wszystko taki sprzęt potrzebuje kogoś, kto będzie go obsługiwał. Kolejny etap, po dokładnym przeszkoleniu, to uruchomienie cyklu produkcyjnego. Kiedy przedsiębiorstwo dostanie już sprzęt, który zamówiło, wraz z niezbędną dokumentacją rola zleceniobiorcy oraz samo wdrażanie maszyny do produkcji kończy się.

Na tym jednak nie kończy się wdrażanie automatyki przemysłowej, ponieważ opiera się ona na działaniu nie tylko jednej maszyny, a zautomatyzowaniu całego cyklu produkcyjnego. Ten proces musi przebiegać stopniowo, aby wszyscy mogli zapoznać się z nowymi sprzętami. Trzeba pamiętać też, że na zakupione maszyny obowiązuje gwarancja. Jeśli nawet po jej okresie wystąpią z nimi jakiekolwiek procesy, z tym problemem powinniśmy udać się do firmy, która produkowała maszynę. Wiąże się to z faktem, że często jest ona wykonana według autorskiego projektu na specjalne zamówienie, więc aby mieć pewność, że zostanie właściwie naprawiona, trzeba zgłosić się do inżyniera, który ją projektował oraz wykonywał.

Jeśli wszystkie czynności wchodzące w skład procesu wdrażania automatyki do zakładu produkcyjnego wykonamy zgodnie z zaleceniami zleceniobiorcy, jego przebieg będzie sprawny i bezproblemowy. Pamiętajmy, że sam zakup maszyn to nie wszystko – trzeba jeszcze odpowiednio zoptymalizować produkcję z nastawieniem na osiągnięcie jak najlepszych wyników.

Dodaj komentarz