Bezpieczny teren budowy – tymczasowe ogrodzenia
Tymczasowe ogrodzenia z blachy trapezowej to najlepsze zabezpieczenie terenu budowy. O tym, dlaczego powinno się o nich pomyśleć niezwłocznie po rozpoczęciu prac, przeczytasz w tym artykule. Ponadto zdradzimy, jak prawidłowo zagrodzić plac, by ogrodzenie dobrze pełniło swoją funkcję.
Ogrodzenia a prawo budowlane
Według polskiego prawa, każda działka na której odbywają się prace budowlane, powinna być skutecznie zabezpieczona za pomocą tymczasowego, ale dobrej jakości ogrodzenia. Okazuje się więc, że konieczne jest nie tylko zdobycie pozwoleń na samą budowę, ale i odpowiednie przygotowanie placu, na którym będzie się ona odbywać.
Na jakie ogrodzenia można się zdecydować?
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów ogrodzeń. Poniżej opiszemy dwa najpopularniejsze i zarazem najlepsze.
Ogrodzenia z ażuru — wykonane są z przęseł poddanych uprzednio ocynkowaniu. Są trwałe i odporne na rdzewienie, więc znakomicie nadadzą się na tereny budowlane, gdzie grunt jest podmokły.
Ogrodzenia z płyt — prym wśród ogrodzeń wiedzie blacha trapezowa. Arkusze, z których wykonany jest płot, to trwałe ogrodzenia, idealnie zabezpieczające cały teren budowy. Jeśli brama jest zamknięta, pełny płot z blachy sprawia, że nie widać, co dzieje się na placu.
Dlaczego ogrodzenie jest konieczne?
Ma za zadanie nie tylko chronić teren budowy, np. przed kradzieżą maszyn, narzędzi lub towarów, ale i odgrodzić przechodniów. Jeśli na naszym placu nie będzie zabezpieczającego płotu, ktoś, kto przechodzi obok w czasie trwania prac budowlanych, mógłby ucierpieć. Następstwem spadających narzędzi lub rzeczy, takich jak, np. blachodachówka, gruz lub kamienie, często jest kalectwo albo poważny uszczerbek na zdrowiu. Wtedy osoba, do której należy działka i która nie zabezpieczyła odpowiednio placu, odpowiada za szkody i musimy wypłacić odszkodowanie.
Bardzo ważne jest więc zadbanie nie tylko o jakość materiałów budowlanych i najlepszą ekipę czy pozwolenia, ale i o rzeczy, które z pozoru wydają się błahe lub niepotrzebne. Lepiej zapobiegać przykrym następstwom takich okoliczności.