Jak wybrać odpowiednią kosiarkę?

Żaden ogrodnik ani działkowiec nie obędzie się bez kosiarki. Jest to najważniejsze urządzenie dla każdego, kto posiada choćby najmniejszy kawałek trawnika. Jak wybrać dobrą kosiarkę?

Czym kierować się przy wyborze kosiarki?

Aby wybrać odpowiednią dla siebie kosiarkę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

  • powierzchnia trawnika,
  • ukształtowanie terenu,
  • częstotliwość koszenia,
  • dostępność źródła zasilania.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Kosiarka elektryczna jest lekka i nie wytwarza spalin. Jest tańsza od kosiarki spalinowej i na dodatek znacznie cichsza. Do jej użycia potrzebny będzie jednak prąd. Ponadto zasięg koszenia będzie ograniczony długością kabla zasilającego, dlatego kosiarka elektryczna sprawdzi się na małych powierzchniach. Manewrowanie pomiędzy krzewami kosiarką z kablem to niemałe wyzwanie, dlatego kosiarka elektryczna polecana jest do niezbyt skomplikowanych terenów.

Kosiarka spalinowa nie wymaga dostępu do źródła zasilania, dzięki czemu można nią kosić duże powierzchnie. Silniki kosiarek spalinowych posiadają dużą moc, dzięki czemu można nimi kosić wysoką, a nawet mokrą trawę. nie ma również problemu z koszeniem pomiędzy krzewami i drzewami. Kosiarka spalinowa jest droższa od elektrycznej nie tylko przy zakupie, ale również podczas użytkowania. Należy pamiętać o paliwie, wymianie oleju i filtrów. 

Jak dbać o kosiarkę?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kosiarki wybierzemy, należy pamiętać o jej konserwacji i usuwaniu wszelkich usterek na bieżąco. Wiadomo, że najczęściej zużywającą się częścią w kosiarkach jest nóż. W przypadku tępego lub uszkodzonego ostrza kosiarka nie spełni swojego zadania. Trawa, zamiast ładnie skoszona, będzie poszarpana i pourywana. Nóż do kosiarki można samodzielnie naostrzyć. W internecie można bez problemu znaleźć filmiki, jak to zrobić. Jeśli jednak ostrze nie nadaje się już do ostrzenia, trzeba kupić nowy nóż do kosiarki. Nie jest to jednak duża inwestycja. Noże i inne wymienne części do kosiarek można znaleźć tutaj: https://ogrodexmilicz.pl.

Dodaj komentarz