Jaki komputer używany kupić?

blogging-336375_960_720Decydując się na zakup nowego sprzętu komputerowego, nie koniecznie musi być to zakup faktycznie nowego urządzenia. Często bowiem używany sprzęt poza niższą ceną oferuje wyższy standard użytkowania oraz parametry. W jakich sytuacjach najlepiej zdecydować się na taki komputer oraz jaki wybrać?

 

Czy używane rzeczywiście może być lepsze?

Tak! Używane zdecydowanie nie oznacza gorszego. Dlatego posiadając na przykład ograniczony budżet, kupując pierwszy komputer dla dziecka bądź potrzebujemy komputera jedynie do prac biurowych i sprawdzania poczty elektronicznej, warto zorientować się na rynku laptopów używanych. W momencie kiedy laptop potrzebny jest nam faktycznie jedynie dla dziecka bądź prostych biurowych prac, wśród używanych komputerów znajdziemy w granicach 500-800 zł dobry sprzęt o dobrych parametrach, matową matrycą, w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Natomiast nowy komputer w tej samej cenie zazwyczaj posiada matrycę błyszczącą, jest zdecydowanie mniej wydajny i posiada zdecydowanie mniej zalet (gwarancja i dokumentacja) niż wad. W przypadku natomiast, gdy potrzebna jest porządna, solidna stacja do zadań specjalnych czy gier, wymagania co do parametrów rosną. Oczywiście razem z ceną. Za dobry, nowy sprzęt gameingowy trzeba zapłacić około 5000-7000 zł, natomiast na rynku komputerów używanych takie urządzenia kosztują czasem nawet 3 tysiące.

Gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?

Kupując każdy sprzęt, nie ważne czy jest on nowy, czy używany, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. I tak, wybierając używany laptop, jedną z ważniejszych rzeczy jest możliwość osobistego odbioru oraz sprawdzenia jego działania przed zakupem. Dlatego, gdy zdecydujesz się na sklep internetowy bądź zakup od indywidualnego, prywatnego sprzedawcy zapytaj o taką możliwość. Laptop używany można oczywiście kupić także w sklepie stacjonarnym, gdzie sprzedawcy często udzielają także gwarancji (około półrocznej) na zakupiony komputer. Gdziekolwiek jednak nie zdecydujesz się kupić urządzenia, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jego historię, dokumentację, parametry, stan wizualny oraz oprogramowanie. W ostatnim przypadku przede wszystkim chodzi o licencję oraz język systemu operacyjnego, bowiem używane sprzęty często sprowadzane są zza granicy.

Dodaj komentarz