Osprzęt odgromowy – do czego służy i dlaczego jest taki ważny?

pexels-photo-106399Budując dom nie możemy zapomnieć o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa w czasie burzy. Ciężko jest stwierdzić dokładnie, jakie jest prawdopodobieństwo „strzelenia” pioruna, jednak zawsze ono istnieje. Czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie uchronienie się od tego niebezpieczeństwa? Przy całych kosztach budowy domu odgromienie, to raptem mały procent całej kwoty. Czy nie lepiej czuć się bezpiecznie w czasie każdej burzy, niż potem żałować, że nie zadbaliśmy w pełni o nasze bezpieczeństwo?

Osprzęt odgromowy

Instalacja odgromowa ma na celu przejęcie wyładowania atmosferycznego i doprowadzenie go do ziemi — co ważne, dobrze wykonana instalacja odgromowa zabezpieczy dom w 100%! W przypadku, gdy piorun uderzy w dom, a my wcześniej nie zadbaliśmy o osprzęt odgromowy, możemy liczyć się ze zniszczeniem domu, awarią urządzeń podłączonych do prądu, a nawet pożarem. Niebezpieczeństwo jest ogromne!

O czym pamiętać?

Instalacja odgromowa musi zabezpieczać nie tylko sam szczyt dachu, ale także i jego konstrukcję. Należy połączyć z instalacją wszystkie elementy, które znajdują się na dachu — w tym maszty antenowe, nasady kominowe, wywietrzniki oraz wierzchy. Dobrze jest zainstalować minimum dwa przewody odprowadzające, które w przypadku uderzenia pioruna zapewnią przepływ prądu z dachu do ziemi.

Z czego składa się system odgromowy?

W skład osprzętu odgromowego wchodzą zwody, czyli specjalne linki ze stali ocynkowanej, miedzi bądź stali nierdzewnej. Przyjmują one uderzenie pioruna. Później przewody odprowadzające, które są połączone z przewodami uziemiającymi, przeprowadzają prąd z dachu wprost do ziemi. Na koniec warto wspomnieć o uziomach — to metalowe elementy, które umieszcza się w gruncie.

Prawda jest taka, że nikt nie wie, czy w Twój dom uderzy piorun, czy nie. Nie da się jednak ukryć, że warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i od razu zainstalować sprzęt odgromowy. Dzięki temu żadna burza nie będzie Ci straszna!

Dodaj komentarz