Platformy edukacyjne – wygodne narzędzia pracy nauczyciela

glasses-272399_640Odkąd Internet jest w każdym domu, korzystają z niego zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Jest to wygodne źródło informacji, pozwalające oszczędzić dużo czasu. Nic więc dziwnego, że wydawnictwa z branży edukacyjnej dostrzegły potencjał tego medium i wychodząc potrzebom szkół naprzeciw stworzyły platformy edukacyjne.

Dostępne na różnych stronach internetowych informacje od lat pomagają uczniom w odrabianiu prac domowych, przygotowywaniu referatów oraz semestralnych prac zaliczeniowych. Również nauczyciele dostrzegli w Internecie źródło inspiracji i materiałów, pomocnych przy przeprowadzeniu ciekawszych lekcji. Dziś, w dobie obecnego w każdym domu i w każdej instytucji łącza internetowego, wykorzystywanie w edukacji nowoczesnych technologii, mających na celu wspomaganie i automatyzację codziennych zadań. Zaczęły więc powstawać platformy edukacyjne, takie jak ucze.pl, które wspomagają nauczycieli w ich codziennej pracy.

Czym jest platforma edukacyjna?
Platformą edukacyjną nazywa się kompleksowy serwis internetowy dla uczniów i / lub nauczycieli. Jest to nowoczesne narzędzie, integrujące w sobie wiele przydatnych rozwiązań, które pozwalające usprawnić proces kształcenia, a także zarządzanie szkołą oraz komunikacją z uczniami i ich opiekunami. Są pomocne przy planowaniu i organizacji roku szkolnego, wspomaganiu procesu dydaktycznego, a także kontroli postępów w nauce poszczególnych uczniów. W

Internecie znajdziemy między innymi:
Platformy dla uczniów, które zawierają wiedzę merytoryczną w różnych formach (teksty, ilustracje, schematy), liczne ćwiczenia i zadania, a także możliwość monitorowania własnych postępów. Przykładem może być platforma dla maturzystów zdasz.to, obejmująca przedmioty maturalne na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Platformy dla nauczycieli, które zawierają liczne gotowe rozwiązania dydaktyczne, pozwalające przeprowadzić ciekawe lekcji oraz stworzyć sprawdziany i prace domowe dla uczniów.
Platformy dla nauczycieli i uczniów, które dają nauczycielom dostęp do gotowych rozwiązań dydaktycznych, a uczniom – możliwość samodzielnej efektywnej nauki. Przykładem może być serwis ucze.pl. Za jego pośrednictwem nauczyciele może zadawać uczniom prace domowe online, które system sprawdza automatycznie. Nauczyciele zyskują zarówno czas, jak i obraz postępów uczniów, natomiast uczniowie wiedzą, co jest ich mocną strona, a co powinni powtórzyć i utrwalić.

Zalety platform edukacyjnych
Platformy edukacyjne skutecznie usprawniają proces kształcenia w szkole. Dają dostęp do zawartych w nich materiałów z każdego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu. Użytkownicy, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, mogą więc korzystać tylko w domu, gdzie mają wszystkie książki, ale także poza nim, na przykład w ogrodzie, gdy jest ładna pogoda. Wystarczy mieć laptopa i dostęp do sieci, by szybko i łatwo dostać się do pożądanych materiałów.
Niewątpliwą zaletą platform edukacyjnych jest również forma przekazywania wiedzy. Platformy zawierają wiedzę nie tylko w formie tekstów, ale także licznych schematów, ilustracji, filmów oraz materiałów multimedialnych, które pozwalają łatwiej przyswoić wiedzę.

Platformy pozwalają monitorować postępy w nauce. Dzięki temu zarówno nauczyciel wie, kto jak sobie radzi z konkretnymi zagadnieniami, jak i sami uczniowie dowiadują się, co jest ich mocną stroną, a nad czym jeszcze muszą popracować.

Podsumowując
Korzystanie z platform edukacyjnych, jak na przykład ucze.pl, które wykorzystują nowoczesne technologie, jest wprowadzeniem do pracy nauczycieli z uczniami nowej jakości. Codzienna praca i życie szkoły przebiegają znacznie sprawniej dzięki możliwości pracy zdalnej. Wszyscy zyskują na czasie.

Dodaj komentarz