Rodzaje płyt betonowych

Chodnik z szarego betonu kojarzy nam się z czasami PRL-u. Dziś możemy jeszcze takie spotkać na starszych osiedlach. Nie wyglądają one estetycznie i raczej nie sprawiają, że myślimy o położeniu czegoś podobnego przed swoim domem. Jednak nowoczesne płyty betonowe nie przypominają już tych sprzed lat. Warto dowiedzieć się, co dzisiaj oferują producenci.

Płyty betonowe gładkie

Ich największą zaletą jest uniwersalność. Dobrze komponują się właściwie ze wszystkimi kolorami. Nie wyróżniają się też zbytnio na tle innych elementów architektonicznych, dlatego w ogrodzie będą dobrze komponować się z wieloma dodatkami. Można kłaść je na różnych powierzchniach – nie tylko jako płytę chodnikową, ale także np. na ścianach. Tego typu płyty stosuje się też jako wystrój wnętrz. Jeśli interesuje Cię beton Częstochowa, warto poznać inne rodzaje wykonywanych z niego płyt.

Płyty ażurowe

Poznamy je po charakterystycznych otworach. Płyty te zwykle mają zbrojenia, dzięki czemu są trwałe i odporne na zniszczenia. Najczęściej wykorzystuje się je do budowy parkingów i podjazdów. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się tworzenie tzw. zielonych parkingów, gdzie w otworach płyt wysiewana jest trawa. Podobne rozwiązanie pozwala na utwardzenie gruntu, a jednocześnie nie zaburza równowagi ekosystemu. Otwory w płycie przepuszczają do gruntu wodę opadową i pozwalają jej swobodnie odparować. W mniej proekologicznych rozwiązaniach ażury wypełnia się kruszywem.

Płyty płukane

Pokryte są warstwą drobnego żwiru lub pokruszonych kamieni naturalnych. Ich powierzchnia charakteryzuje się zatem porowatą strukturę, dzięki czemu ma właściwości antypoślizgowe. Są też bardzo wytrzymałe na ścieranie, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Takie płyty najczęściej wykorzystuje się do wykończenia tarasów, ale także różnego rodzaju ścieżek. Wyglądają elegancko i doskonale komponują się z płytami innego rodzaju np. gładkimi. Dają możliwość tworzenia pomysłowych aranżacji.

Płyty betonowe imitujące inny materiał

To bardzo ciekawe rozwiązanie. Można zastosować je do wykonania tarasów, alejek, podjazdów czy parkingów. Możliwości jest wiele. Okazuje się, że płyty betonowe mogą przypominać naturalne kamienie czy drewno. Jednocześnie są bardziej odporne na zniszczenia i lepiej znoszą działanie mrozu.

Prefabrykaty betonowe znajdziesz na: http://wlodar.com.pl/.

Dodaj komentarz