Wynajem samochodów w Polsce i na świecie. Porównanie

Obecnie coraz więcej osób korzysta z usług wypożyczalni samochodów, przede wszystkim w okresie wakacyjnym. Jest to bowiem rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wypożyczyć samochód można zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jak to wygląda w różnych zakątkach świata? Ile to kosztuje i jak wygląda odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia wynajmowanego pojazdu?

Kto może wypożyczyć samochód?

Oczywiście nie każdy może wypożyczyć auto. Tutaj różnice są spore, nawet między samymi wypożyczalniami. W praktyce minimalny wiek kierowcy często zależy od klasy auta. Raczej na wypożyczenie pojazdu nie ma co liczyć osoba, która dopiero uzyskała prawo jazdy. Do wypożyczenia potrzebne są dokumenty tożsamości oraz przynajmniej jedna karta kredytowa. Ma to związek z kaucją, która najczęściej wynosi równowartość kosztów wypożyczenia i pełny bak paliwa. Taka kwota blokowana jest na karcie. Do tego doliczyć trzeba opłatę przygotowawczą, która naliczana jest bez względu na okres wynajmu jednorazowo. Przed wypożyczeniem, warto sprawdzić warunki wynajmu w regulaminie firmy.

Dodatkowe opłaty

Wynajmowany pojazd wydawany jest z pełnym bakiem w określonym dniu i miejscu. Oddać go należy w takim samym stanie. W przypadku niepełnego zbiornika paliwa, wynajmujący musi uiścić koszt brakującej jego ilości. Warto też pamiętać o tym, że to osoba wynajmująca pojazd musi liczyć się z różnego rodzaju opłatami, które wynikają z jego użytkowania czy kar w formie mandatów za naruszenie przepisów prawa. O ewentualnych awariach i wypadkach zawsze należy powiadomić wypożyczalnię. Dodatkowo można również wykupić ubezpieczenie, które znosi udział własny wynajmującego w szkodzie. Dobre warunki wynajmu ma przykładowo znana wypożyczalnia Abacus Car Rental – warto dopytać konsultanta firmy o możliwość wykupienia ubezpieczenia.

Ceny wynajmu poza Polską

W poszczególnych krajach ceny wynajmu samochodu są nieco inne. Nie ma tzw. średnich cen dla danej marki. Raczej każda wypożyczalnia ustala swoje własne zasady i ceny. Generalnie jednak za granicą wybór jest większy niż w kraju. Ceny w dużej mierze zależą od sezonu oraz dostępności aut. Warto podczas poszukiwania wypożyczalni posłużyć się Internetem. Ponadto zawsze, im dłuższy okres wynajmu, tym niższa cena usługi. Można przy tym przyjąć, że najwięcej za wynajęcie samochodu trzeba zapłacić we Francji i Niemczech. Jest to odpowiednio średnio 103 i 91 złotych na dzień. Nieco taniej jest w Grecji, gdzie auto na 24 godziny wynająć można już za 80 złotych. Co ciekawe, niższe ceny obowiązują we Włoszech i Hiszpanii, gdzie cenny koszt wynajęcia samochodu oscyluje wokół 60 złotych.

Dodaj komentarz