Dlaczego warto postawić na światłowód? Co musisz o nim wiedzieć?

apple-computer-google-40185Światłowody to coraz popularniejsza odmiana łącza internetowego. Ze względu na wzrost wymagań w zakresie prędkości transferu danych oraz stabilności połączenia warto postawić na takie rozwiązanie. Sieć światłowodowa sprawdzi się nie tylko przy przeglądaniu stron internetowych i poczty, ale również w pracy czy też przy korzystaniu z rozrywek w postaci oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości lub grania w gry online z innymi użytkownikami internetu z całego świata. Wymagane jest wówczas połączenie o bardzo wysokich parametrach, szczególnie gdy korzysta z niego kilka osób jednocześnie (w dużym gospodarstwie domowym).

Zalety światłowodów – dlaczego warto na nie postawić?

Światłowody, w odróżnieniu od standardowego połączenia kablowego, zapewniają nie tylko wysoką prędkość internetu (sięgającą często nawet 1000 Mb/s) przy nieograniczonym przesyle danych, ale również odpowiednią jakość połączenia. Łącze światłowodowe jest bardzo stabilne i nie trzeba się martwić, że w trakcie rozgrywki online, oglądania filmu w wysokiej rozdzielczości czy też wykonywania pracy dojdzie do zakłóceń. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie spowodują zatem zerwania połączenia lub zmniejszenia szybkości pobierania danych. Równie istotną zaletą, którą posiada sieć światłowodowa, jest brak szkodliwego promieniowania. Do jej podłączenia w danej lokalizacji nie jest bowiem potrzebne instalowanie specjalnego masztu.

Ze światłowodów korzysta coraz większa liczba osób, które używają internetu do kilku różnych celów naraz. Popularność takiego rozwiązania będzie z roku na rok rosła ze względu na rozwój technologii w tym zakresie.

Sieć światłowodowa – w jaki sposób się do niej podłączyć i ile to kosztuje?

Jeśli chodzi o światłowody, można się do nich podłączyć po uprzednim skontaktowaniu się z operatorem. Sprawdzi on, czy w danej lokalizacji światłowód jest dostępny. W przypadku, w którym nie ma bezpośredniego dostępu do takiego łącza, trzeba będzie poczekać na to, aż zbierze się odpowiednia liczba deklaracji ze strony innych mieszkańców z okolicy. Zwiększy to szanse na skorzystanie z takiego sposobu łączenia się z internetem. Warto pamiętać o tym, że koszt budowy łącza leży po stronie operatora. Po podłączeniu do sieci będzie się ponosiło miesięczne opłaty jedynie za korzystanie z internetu.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa szansą na światłowód dla każdego

Obecnie ze środków europejskich uruchomiony został Program Operacyjny Polska Cyfrowa. W jego ramach operatorzy internetu uzyskali środki na budowę łączy światłowodowych. Jednym z najważniejszych jego beneficjentów jest INEA. Środki pieniężne w wysokości ponad 500 mln zł pozwolą w najbliższym czasie na podłączenie do światłowodów nawet 200 tys. gospodarstw domowych. W związku z tym warto wykorzystać bieżące możliwości operatora w tym zakresie. Można bowiem liczyć na sprawne podłączenie do sieci światłowodowej, znacznie szybsze niż w przypadku innych usługodawców.

Dodaj komentarz