Jak wybrać przekaźnik czasowy?

przekazniki-czasowe-1Przekaźnik czasowy to urządzenie, którego układ lub mechanizm jest w stanie realizować różnego typu funkcje czasowe. Może w tym celu np. opóźniać załączanie, odpadania czy impulsowanie. Wybierają odpowiedni typ przekaźnika, należy kierować się jego parametrami oraz zastosowaniem.

Funkcje i typy przekaźników

Istnieje kilka podstawowych funkcji, które powszechnie realizowane są przy pomocy przekaźników czasowych. Podstawą ich działania jest umożliwienie opóźnionego wyłączania oraz załączania systemu. Realizowane w tym zakresie czynności wykonywane są cyklicznie, we wcześniej ustawionych i określonych odstępach czasu oraz z uwzględnieniem przerw.

Wśród dostępnych na rynku modeli przekaźników wyróżniają się przede wszystkim uniwersalne urządzenia jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne i wielofunkcyjne, a także modele wyposażone w funkcję opóźnionego odpadania. W urządzeniach elektronicznych stosowane są przekaźniki czasowe montowane na płytce drukowanej. Bazują one na wyjściach półprzewodnikowych oraz stykowych, a działają przy pomocy zewnętrznego, zmiennego rezystora.

Nowoczesne przekaźniki

Do najnowocześniejszych typów przekaźników należą urządzenia działające w sposób cyfrowy. Zazwyczaj uwzględniane są one w instalacjach, które korzystają ustawień o bardzo dużej dokładności, a także wymagają niezwykle precyzyjnego sterowania. Większość zaawansowanych technologicznie modeli wyposażonych jest w cyfrowe, przystępne wyświetlacze.

Natomiast za pomocą przycisków umiejscowionych zazwyczaj na przednim panelu, odbywa się parametryzowanie. Może ono zostać również wyłączone, dzięki czemu w systemie nie będą wprowadzane żadne zmiany. Modele o podwyższonym stopniu ochrony stosowane są zazwyczaj w warunkach przemysłowych, dzięki czemu przeciwdziałają włamaniom.

Wybór przekaźnika czasowego

Wszystkie przekaźniki czasowe posiadają określone parametry, które powinny być brane pod uwagę przy zakupie. Do najważniejszych z nich należy dobór funkcji do aplikacji oraz dostateczna ilość styków, a także rodzaj stosowanego montażu i napięcia sterowania. Oprócz tego kluczowe są również inne funkcjonalności.

Należy do nich m.in. trwałość łączeniowa, od której zależy przewidziany czas pracy przekaźnika czasowego, biorąc pod uwagę częstotliwość pracy. Najlepiej wybrać taki przekaźnik, który gwarantował będzie długi oraz niezawodne działanie. Bardzo istotna jest również temperatura pracy przekaźnika, od której zależą np. możliwości ciasnego zamontowania komponentów.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Dodaj komentarz