Rejestratory jazdy: za i przeciw

xblitz_dual_core_kamera_przód_i_kamera_tył_mniejszeOstatnimi czasy rejestrowanie, czy też innymi słowy nagrywanie jazdy, staje się co raz bardziej popularne. Czy jednak na pewno warto z takich metod korzystać? Omawiamy „za” i „przeciw” korzystania z rejestratorów oraz podpowiadamy jak z nich umiejętnie korzystać.

 

Rejestrator jazdy, to inaczej kamera montowana wewnątrz samochodu lub innego pojazdu, z obiektywem skierowanym na zewnątrz. Ma na celu nagrywanie tego, co się dzieje na drodze podczas jazdy. Kamera ma rejestrować obraz widziany przez kierującego. Podstawowym rejestratorem może być zwykły smartfon, który odpowiednio przymocujemy w aucie. Jednak nie zawsze jakość obrazu będzie taka jakbyśmy tego oczekiwali. Na rynku coraz częściej możemy znaleźć również profesjonalne rejestratory XBLITZ DUAL CORE, stworzone docelowo do nagrywania jazdy. Przedziały cenowe są różne, w zależności od marki sprzętu, jego parametrów, wykonania i wielu innych czynników. Ceny rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a kończą nawet na tysiącu złotych.

Głównym minusem jest więc z pewnością cena, jaką musimy zapłacić za profesjonalny rejestrator. Kupując, warto bowiem wybrać trochę droższą kamerę, o lepszych parametrach, aniżeli tańszą o parametrach bardzo słabych. Jednak i do tej sprawy trzeba podejść zdroworozsądkowo i wybrać coś ze średniej półki cenowej (np. w granicach 150-400zł). Warto oczywiście sprawdzić dokładnie parametry upatrzonej kamerki.

Jednak po co w ogóle komuś taki rejestrator i czy nie jest to tylko niepotrzebny wydatek? Okazuje się że takie nagrywanie może być bardzo przydatne np. w przypadku kolizji, której to nie my jesteśmy sprawcami, szczególnie jeśli nie mamy świadków wydarzenia. Taki video-zapis stanowi dokumentację wydarzenia, i może stanowić pewnego rodzaju dowód wyjaśniający dla policji. Jednak kolizje czy wypadki to nie jedyne z możliwych zastosowań rejestratorów. Możemy nagrywać również przyjemniejsze rzeczy, jak np. ciekawe pejzaże mijane po drodze, czy ciekawą architekturę miast, które również mogą stanowić pewnego rodzaju zapis podróży.

Dodaj komentarz