Różnice między tuszem a tonerem

Wiele osób zamiennie używa słów „toner” i „tusz”. Niestety jest to błąd. Chociaż obydwa produkty są przeznaczone do eksploatacji drukarki, stosuje się je do zupełnie innych typów tego urządzenia. Ponadto różnią się sposobem działania oraz mają inny wpływ na wydajność pracy – nie mówiąc już o cenie. Dowiedz się więc, który produkt jest przeznaczony do drukarki laserowej, który do atramentowej i czym jeszcze się różnią.

Tusz a toner – różnice

Chociaż obydwa materiały eksploatacyjne są przeznaczone do drukarek, nie mogą być stosowane zamiennie. Tusz jest używany w drukarkach atramentowych, a toner laserowych.

Poza tym tusz wykorzystuje się w tak zwanej mokrej technice. Jest on nanoszony na kartkę za pomocą głowicy, a w jego wnętrzu znajduje się substancja barwiąca. Dzięki temu drukarki atramentowe są bardzo skuteczne w kolorowych wydrukach.

Toner zaś jest używany w suchej technice druku. W jego pojemniku znajduje się proszek barwiący, a specjalny bęben przenosi go na papier. Jest to możliwe dzięki wiązce laserowej. Pada ona na światłoczuły bęben, który przyciąga cząsteczki tonera. Efekt możesz podziwiać na kartce.

Jeśli zastanawiasz się, czy jakość tuszu i tonera jest taka sama, warto wiedzieć, że obydwa produkty cechuje duża wytrzymałość. Są one niezwykle odporne na ścieranie i szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Tusz a toner – niezbędne informacje

Drukarka laserowa jest droższa – to fakt. Z tego względu decydują się na nią głównie biura, ponieważ znakomicie się nadaje do tworzenia większej ilości wydruków. Poza tym ich jakość jest naprawdę wysoka. Drukarka laserowa jest mniej podatna na awarie, a toner nie ulega zasychaniu.

Drukarka atramentowa jest tańsza. Jak mówi specjalista z ZiZaKo sp z o.o., to korzystne rozwiązanie szczególnie dla użytkowników indywidualnych, którzy używają jej sporadycznie. Tusz jest jednak trochę droższy w eksploatacji, ponieważ czasami zasycha lub się rozlewa.

Każdy powinien dostosować urządzenie indywidualnie do swoich potrzeb. Dobrej jakości drukarka i jej wkład obniżają koszty użytkowania. Dlatego zarówno wersja atramentowa, jak i laserowa są właściwym rozwiązaniem. Ważne jest również, aby odpowiednio przechowywać te produkty.

Tusze nie powinny być wystawiane na działanie słońca. Trzymaj je w zaciemnionym miejscu w temperaturze do 35 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że atrament poniżej 15 stopni Celsjusza może zamarznąć, więc zbyt niskie temperatury także są niewskazane.

Tonery powinny być chronione przed wilgocią, nie lubią także niskich temperatur. Zbyt dużo słońca również może zmniejszyć ich skuteczność – kolory będą wyblakłe. Jeśli jednak zadbasz o ich przechowywanie, odwdzięczą Ci się najlepszej jakości wydrukami.

Dodaj komentarz